Remont. Jak zaplanować kolejność działań?

Inspiracje: Poradnik
remont

Na horyzoncie pojawiła się przeprowadzka, a wraz z nią remont? A może masz w planach odświeżenie wnętrza? Sprawdź nasze porady.

Znalezienie rzetelnych fachowców nie należy do łatwych zadań. Popularny program telewizyjny wielokrotnie obnażył niekompetencję pseudospecjalistów. To sprawia, że zaufanie do usług fachowców znacznie spada. Dlatego, jeśli obawiasz się zatrudnienia firmy remontowej, sam zadbaj o swoje wnętrze! Wtedy będziesz miał pewność, że wykonane prace są zrealizowane solidnie, a efekt końcowy jest taki, jak założyłeś. Pamiętaj jednak, że przebieg remontu rządzi się własnymi prawami i powinieneś kierować się ściśle przemyślanym harmonogramem działań. Nie wiesz, jak wygląda hierarchia prac? Podpowiemy Ci 😉

Liczy się pomysł!

Zanim rozpoczniesz gruntowny remont domu albo odnawianie jednego z pokoi szczegółowo przemyśl, co chcesz osiągnąć. Zastanów się jaki wystrój wnętrza Ci odpowiada. Określ czy stawiasz na klasykę, a może na styl nowoczesny. Musisz wiedzieć, do czego dążysz! Aby osiągnąć harmonię, nie wystarczy wybór świetnych mebli i dodatków. Kolorystyka ścian, wzór podłogi i design drzwi to podstawa!

Przemyślane zakupy

Dokonałeś wizualizacji Twoich oczekiwań? Świetnie! Najwyższa pora na zakupy. Przed wybraniem się do sklepu, stwórz przemyślaną listę zakupów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że niczego nie zapomniałeś. Uwzględnij nie tylko materiały, ale również narzędzia, które będą niezbędne do zrealizowania prac.

Gotowi, do startu, START!

Zaczynamy działać! Koniecznie przygotuj swoje wnętrza do odświeżenia. Po pierwsze pozbądź się wszystkich  przedmiotów, które mogą Ci przeszkadzać. Po drugie oczyść powierzchnie ścian ze zbędnych tapet i zniszczonych tynków. Pozbądź się również wysłużonej podłogi. Teraz nadszedł moment na prawdziwą inaugurację remontu, czyli na “mokre” prace. Mam tu na myśli szpachlowanie ubytków i gipsowanie ścian, a po całkowitym wyschnięciu malowanie.

Kolejny krok – podłoga

Kiedy uda nam się już doprowadzić poprzedni etap do końca i jesteśmy zadowoleni z efektu, przychodzi kolej na podłogę. Pewnie zastanawiasz się, czy kolejność działań nie powinna być odwrotna? Stanowczo nie! Jeśli położysz podłogę, a następnie zajmiesz się ścianami, będzie duże ryzyko, że pomimo zabezpieczenia parkietu, czy paneli uszkodzisz je lub doprowadzisz do zabrudzenia, które ciężko potem wyczyścić.

Zwieńczenie dzieła

Ostatnim etapem remontu, a zarazem zwieńczeniem prac jest montaż drzwi. Są one niezwykle ważnym aspektem wystroju wnętrza. Dopasowana kolorystyka i design podkreślają pożądany charakter pomieszczeń. Istotne jest, aby ten punkt harmonogramu zrealizowany został na samym końcu. Mamy wtedy gwarancję, że nasze drzwi nie ulegną zabrudzeniu i nie dostanie się do nich wilgoć.

Jeśli przeczytałeś nasze porady, możesz być pewien, że staniesz na wysokości zadania i zorganizujesz remont na własną rękę. Pamiętaj jednak o zachowaniu przemyślanej hierarchii prac. W skrócie: ściany na początek, następnie podłoga, a na koniec drzwi. Na co czekasz? Udanego remontu!

Dołącz do dyskusji