Ochrona drewna w 2 krokach

Inspiracje: Konserwacja, Poradnik
ochrona drewna

Właściwa ochrona drewna to aspekt, o którym nie można zapomnieć, jeśli chcemy, aby przedmioty z tego materiału zostały z nami na dłużej. Jak fachowo chronić drewno?

Meble, podłogi, drzwi. Drewniane elementy są częścią każdego domu – i dobrze, bo to  naturalnie piękny materiał. Aby jednak na długo zachować naturalny urok drewna, niezbędna jest jego impregnacja oraz konserwacja.

Krok 1. Przygotowanie

Zanim przystąpimy do zabezpieczania drewna, należy odpowiednio przygotować do tego powierzchnie. Jest to niezbędny krok, jeśli chcemy, aby efekt końcowy był solidny oraz skuteczny. W pierwszej kolejności powinniśmy  dokładnie oczyścić obiekt z wszelkich zanieczyszczeń. Mam tu na myśli zarówno brud, jak i korę drzewną, smar, ale i ewentualne szkodniki. Wszystko to, co może znajdować się na drewnie, a nie powinno. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią, która była wcześniej malowana, albo jej stan doprowadził do uszkodzenia zewnętrznej powłoki, trzeba ją usunąć. Sprawdzi się tutaj drobnoziarnisty papier ścierny, a także dostępne na rynku preparaty, które usuwają stare powłoki na drewnie.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny środek chroniący powierzchnie drewnianych elementów, powinieneś dowiedzieć się dokładnie jak z nimi postąpić.

ochorna drewna

Co musisz wiedzieć?

  • Jaki to gatunek drewna? Od twardości materiału zależy metoda zabezpieczania powierzchni.
  • Czy element, który chcesz zabezpieczyć, jest drewnem ogrodowym, czy znajduje się wewnątrz domu?

Krok 2. Działanie.

Środki chemiczne

W zależności od przeznaczenia naszego drewnianego obiektu powinniśmy przyjąć dopasowaną strategię. Jeśli naszym zadaniem jest ochrona mebli ogrodowych lub innych elementów narażonych na działalność natury, musimy zastosować środki grzybobójcze. Przedmioty znajdujące się na zewnątrz podatne są na grzyby i pleśń.

Olej do drewna

Olej to idealne rozwiązanie dla twardych gatunków drewna. Wsiąka on głęboko w strukturę materiału, pozostawiając naturalny wygląd i nie powodując żadnych wizualnych zmian. Efektem jest ochrona drewna nawet przed czynnikami atmosferycznymi.

Lakier do drewna

Lakier to sprawdzona metoda na zabezpieczenie niemal każdego rodzaju drewna. W odróżnieniu od oleju nie wnika on w strukturę, a tworzy odporną na uszkodzenia warstwę na powierzchni drewna. Efektem wizualnym jest zachowanie naturalnego wdzięku drewna z odrobiną połysku.

Lakierobejca

Dla powierzchni szczególnie narażonych na ścieranie, do których należą np. balustrady i drzwi właściwym preparatem chroniącym jest lakierobejca. Podobnie do lakieru tworzy zabezpieczającą powłokę na drewnie.

Dołącz do dyskusji