Wybór drzwi: 6 aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę

Inspiracje: Poradnik
wybór drzwi

Przed Tobą generalny remont wraz z wymianą drzwi? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego modelu, a wybór drzwi będzie łatwiejszy.

Wybierając wymarzone drzwi do swojego domu, nie możesz skupiać się jedynie na ich wyglądzie. Oczywiście – istotne jest, aby pasowały one do wystroju Twojego wnętrza, ale poza walorami estetycznymi są również inne ważne kwestie. Dzisiejszy wpis ułatwi Ci wybór drzwi. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając drzwi?

Wymiary

W pierwszej kolejności dokładnie zmierz przewidziany na drzwi otwór w ścianie oraz grubość murów. To pozwoli Ci wyeliminować te modele, które nie są dopasowane do Twoich potrzeb.

W którą stronę otwierają się drzwi?

Zanim udasz się do sklepu, zdecyduj, w którą stronę powinny otwierać się drzwi. Dopasuj tę kwestię do Twojej wygody i układu mieszkania. Decyzja podjęta? Pewnie zastanawiasz się teraz jak odróżnić drzwi “lewe” od “prawych”? Otwórz je w Twoim kierunku i sprawdź, po której stronie są zamontowane zawiasy. Jeśli znajdują się po prawej stronie, oznacza to, że drzwi są prawostronne, jeśli natomiast po lewej, są to drzwi lewostronne.

wybór drzwi

Źródło

Zawiasy

Zawiasy to niewielki element, przez co jest często pomijaną kwestią przy zakupie drzwi. Przyjrzyj się im jednak dokładniej i dobierz pasujący względem klamki kolor. Pamiętaj! Jeśli wybrałeś ciężkie drzwi, powinny się one opierać na trzech zawiasach.

Ościeżnica

Musimy pamiętać, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale również ościeżnica. Popularniejszą nazwą tego elementu jest framuga, czyli część, w którą montujemy drzwi. Przy jej wyborze powinniśmy kierować się materiałem, z jakiego została wykonana oraz jej grubością i szerokością – musi pasować do murów. Na rynku dostępne są ościeżnice stałe oraz regulowane, stworzone z myślą o różnych rozmiarach ścian.

Przeszklenie

Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie lub niedoświetlone, rozważ wybór przeszklonych drzwi, ponieważ gwarantują one dopływ światła. Wybierając drzwi do łazienki, czy sypialni lepszym wyjściem będą drzwi pełne, które utrzymują prywatny charakter pomieszczenia.

wybór drzwi

Źródło

Wentylacja

Stoisz przed dylematem wyboru drzwi do łazienki? Najistotniejszym aspektem będzie ich system wentylacyjny, ponieważ łazienka to często pomieszczenie bez okien i narażone na wilgoć. Mamy do wyboru trzy systemy wentylacyjne: kratki, tuleje i podcięcia.

Design

Już wiesz, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie drzwi. Teraz zastanów się, który model pasuje do wystroju Twojego wnętrza i wybierz te drzwi, które Ci się po prostu podobają!

wybór drzwi

Źródło

wybór drzwiŹródło

Dołącz do dyskusji