Surowy i minimalistyczny, a jednocześnie niezwykle efektowny. Zastanawiasz się jak przenieść styl industrialny do Twojego domu? W dzisiejszym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje.
Źródło
Na początek przybliżymy, czym tak naprawdę jest popularny ostatnio w aranżacji wnętrz styl industrialny. Skąd wziął się ten przemysłowy charakter? Jest to konwencja wystroju, która zanim zjawiła się w Polsce, przebyła daleką drogę. Styl industrialny narodził się za oceanem, następnie zdobył sławę w Europie Zachodniej, a dzisiaj jest niezwykle ceniony w naszym kraju. Powstał on nie z potrzeb estetycznych, a z konieczności wykorzystania opustoszałych obiektów poprzemysłowych, co było skutkiem recesji w Stanach Zjednoczonych w latach 50.
Podstawa
Wystrój industrialny jest chętnie adoptowany do wnętrz o dużej powierzchni, a szczególnie pokochali go właściciele loftów. Należy jednak pamiętać, że efekt industrialny jest możliwy do osiągnięcia również w niewielkich mieszkaniach. Tajemnica tkwi w prawidłowym doborze zarówno elementów niezbędnych w każdym domu, jak i tych ozdobnych, ale minimalistycznych dodatków. Fundamentem stylu industrialnego jest przestrzeń. Dlatego aranżując takie wnętrze, należy zrezygnować ze ścian oddzielających kuchnię i salon, oczywiście jedynie, jeśli jest to możliwe.
Niezwykle istotne do uzyskania efektu industrialnego aranżując wnętrze, jest również dobór odpowiednich materiałów. W styl przemysłowy wpisują się ściany z modnej ostatnio cegły, a także surowego betonu. Elementy wystroju najczęściej wykonane są natomiast ze starego drewna, stali oraz szkła.
Dopełnienie
We wnętrzach industrialnych z pewnością nie spotkamy bibelotów, które zagracają pomieszczenia i zbierają wyłącznie kurz. Króluje tu jednocześnie minimalizm i nietypowe w aranżacji wnętrz, oryginalne dodatki. Industrialne ozdoby są zwykle prostymi przedmiotami, często pozyskanymi ze staroci lub imitujących wiekowe rzeczy, wyglądające jak zabrane prosto z fabryki.
Jak osiągnąć styl industrialny?
- Zastosowanie chłodnej kolorystyki, szczególnie szarości i bieli.
- Ograniczenie dodatków, pozbycie się tych niepotrzebnych i niedopasowanych do przemysłowego charakteru.
- Dominacja materiałów: cegła, beton, szkło, stal, stare drewno.
- Mile widziane: surowe mury, rury, elementy wentylacji.
Jeśli marzysz o industrialnym wnętrzu koniecznie sprawdź drzwi z naszej najnowszej kolekcji. Idealnie odnajdą się w stylu rodem z przedwojennych fabryk.
Dołącz do dyskusji