Montaż drzwi wewnętrznych. Wskazówki dla majsterkowiczów.

Inspiracje: Poradnik
montaż drzwi

Planujesz zakup drzwi albo jesteś już szczęśliwym posiadaczem nowych? Teraz zastanawiasz się pewnie, jak przeprowadzić montaż drzwi? Przychodzimy z pomocą!

Precyzyjne pomiary

Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić jeszcze przed wybraniem konkretnego modelu drzwi, to dokładny pomiar wysokości i szerokości otworu, w którym zostaną one zamontowane. Aby określić wymiary, musisz zdecydować, czy chcesz tylko zastąpić stare skrzydło, pozostawiając futrynę na swoim miejscu, czy zakupić nowe drzwi wraz z ościeżnicą. Zazwyczaj korzystamy z drugiej opcji, jednak jeśli stoisz przed dylematem wymiany jedynie skrzydła, nie możesz zapomnieć o szczegółowych pomiarach. Koniecznie sprawdź, w jakich odległościach są umiejscowione zawiasy oraz zanotuj, gdzie na futrynie rozmieszczono blachy zaczepowe. Bez tego prawidłowy montaż drzwi nie będzie możliwy.

Jeśli zmierzyłeś już dokładnie wszystkie niezbędne wymiary, to nadeszła pora na dopasowanie futryny oraz drzwi. Standardowe rozmiary to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Musisz wybrać te, które będą odpowiadać wymiarom otworu w Twojej ścianie.

Kierunek otwierania drzwi

Zanim zabierzesz się za montaż skrzydła, rozważ niezwykle istotną kwestię. Mam tu na myśli kierunek otwierania drzwi. Jeśli nie wiesz, jak odróżnić drzwi “prawe” od “lewych” zajrzyj do naszego archiwalnego posta. Wybór strony, zależny jest od tego, czy wolisz, aby drzwi otwierały się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Jest to poniekąd podyktowane tym, w którym z pomieszczeń masz możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni.

montaż drzwi

Źródło

Montaż drzwi

Zrealizowałeś powyższe zadania? Pora zabrać się za montaż drzwi! Nie jest on tak problematyczny, jak się może wydawać, zwłaszcza że do drzwi zazwyczaj dołączona jest instrukcja, która znacząco ułatwia zadanie. Oto kolejność działań.

  1. Usuń niepotrzebne zanieczyszczenia i wygładź powierzchnię otworu w ścianie.
  2. Przygotuj ościeżnicę: sklej wszystkie elementy, a w razie potrzeby przytnij ją, aby dostosować jej wysokość do przygotowanego otworu.
  3. Osadź ościeżnicę w wybranym miejscu i skoryguj ewentualne niedopatrzenia.
  4. Przymocuj futrynę za pomocą klinów montażowych i skorzystaj z listew rozpierających.
  5. Upewnij się, że ościeżnica jest prawidłowo osadzona i ostatecznie ją zamontuj.
  6. Szczeliny między futryną a ścianą wypełnij pianką montażową.
  7. Osadź skrzydło drzwiowe na ościeżnicy.
  8. Sprawdź, czy drzwi otwierają i zamykają się prawidłowo, a w razie niedociągnięć wyreguluj osadzenie skrzydła.

Wisienka na torcie

Teraz pozostały nam ostatnie szlify. Na pewno wybrałeś klamki lub gałki idealnie dopasowane do designu Twoich drzwi oraz wystroju Twojego wnętrza. Przy ich mocowaniu zwróć jednak szczególną uwagę, aby nie zarysować powierzchni skrzydła.

Drzwi gotowe są już do użytku, teraz pozostało Ci podziwianie uroku Twojego wnętrza. Uwaga! Zanim na dobre zaczniesz ich używać, zastosuj impregnat zabezpieczający przed wnikaniem wilgoci.

Dołącz do dyskusji