Pytania i odpowiedzi

Tematy pomocy:
Przed zakupem
 1. JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR DRZWI?

  Przed montażem należy dokonać dokładnych pomiarów otworu, w którym będzie umieszczana ościeżnica, a następnie drzwi. Potrzebne będą szerokość i wysokość otworu oraz grubość ścian. Wybór właściwych drzwi powinieneś zacząć od określenia szerokości przygotowanego otworu w ścianie. Musi on być większy o około 10 cm od skrzydła drzwi. Kolejnym niezbędnym wymiarem jest wysokość drzwi – standardowo jest to 202,5 cm, trzeba jednak pamiętać, że otwór pozostawiony w ścianie na osadzenie ościeżnicy musi mieć o 6-7 cm większą wysokość niż skrzydło drzwi. Jeśli więc zdecydujesz się na 60-tki, szerokość otworu powinna wynosić 70-72 cm, a wysokość 208 – 209 cm

 2. Jak bezpiecznie przetransportować drzwi?

  Zdecydowałeś, że przetransportujesz zakupione drzwi na własną rękę? Skorzystaj z naszych porad, które pomogą Ci bezpiecznie dostarczyć je do domu. Zanim włożysz drzwi do samochodu, upewnij się, że są one starannie zapakowane, a żaden element nie jest narażony na uszkodzenie. Postaraj się umieścić je tak, aby podczas jazdy pozostały nieruchome.
  Jeśli transportujesz więcej niż jedną parę drzwi, pomiędzy nimi umieść gąbkę lub karton, co zapobiegnie obiciu się skrzydeł. Pamiętaj również, że drewniane drzwi są wrażliwe na warunki pogodowe, dlatego najlepiej przewieź je w zadaszonym pojeździe.

Po zakupie
 1. MONTAŻ OŚCIEŻNICY REGULOWANEJ

  Kolekcja DIY pozwoli Ci się zrealizować. Jeśli zdecydowałeś, że samodzielnie zamontujesz drzwi, skorzystaj z naszych porad:
  – dopilnuj, aby między pionowymi elementami ościeżnicy były zachowane kąty proste
  – ościeżnice połącz ze sobą za pomocą śrub lub klamer oraz kleju
  – po umieszczeniu ościeżnicy w otworze, sprawdź pion i poziom, a w razie potrzeby skoryguj ustawienie
  – przed nanoszeniem pianki, oklej krawędzie ościeżnicy taśmą malarską, żeby ich nie pobrudzić
  – zanim zamocujesz listwy maskujące, starannie odetnij wystające fragmenty pianki

 2. KONSERWACJA I MALOWANIE

  Jeśli chcesz nadać drzwiom wyjątkowego charakteru, pomaluj je, zgodnie z Twoimi upodobaniami. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, a jedynie narzędzi. Najlepiej użyć 10-centymetrowego pędzla lub małego wałka i farby, której wystarczy na dwukrotne pomalowanie drzwi, ponieważ wtedy mamy pewność, że równomiernie pokryjemy je kolorem. Drewno, z którego wykonane są nasze drzwi to naturalnie piękny materiał, aby jednak na długo zachować jego naturalny urok, niezbędna jest konserwacja, o której przeczytasz więcej na naszym blogu.

 3. Jak zainstalować drzwi?

  Dzięki kolekcji DIY sam dopilnujesz, aby Twoje wnętrze zyskało pożądany charakter. O czym musisz pamiętać podczas montażu drzwi?

  • Usuń niepotrzebne zanieczyszczenia i wygładź powierzchnię otworu w ścianie.
  • Przygotuj ościeżnicę: sklej wszystkie elementy, a w razie potrzeby przytnij ją, aby dostosować jej wysokość do przygotowanego otworu.
  • Osadź ościeżnicę w wybranym miejscu i skoryguj ewentualne niedopatrzenia.
  • Przymocuj futrynę za pomocą klinów montażowych i skorzystaj z listew rozpierających.
  • Upewnij się, że ościeżnica jest prawidłowo osadzona i ostatecznie ją zamontuj.
  • Szczeliny między futryną a ścianą wypełnij pianką montażową.
  • Osadź skrzydło drzwiowe na ościeżnicy.
  • Sprawdź, czy drzwi otwierają i zamykają się prawidłowo, a w razie niedociągnięć wyreguluj osadzenie skrzydła.
   Więcej porad, znajdziesz w naszej instrukcji montażu.